Léky systémové enzymoterapie se uplatňují i v léčbě zánětů močových cest, které se četností výskytu řadí hned za záněty dýchacích cest.
Záněty močového měchýře, močové trubice
- Zpravidla se jedná o bakteriální záněty, jejichž původcem jsou stále častěji nebezpečné bakterie typu chlamydií
- Nejsou-li dokonale vyléčeny, často se opakují a přecházejí do chronického stavu
- Wobenzym nejenže zlepšuje účinek léčby při současném podávání s antibiotiky a tím i pravděpodobnost vyléčení, ale posiluje také odolnost pacienta vůči případným opakovaným infekcím
Studie
Záněty močových cest
U 28 nemocných se zánětem močového měchýře a 28 nemocných, u kterých byl tento zánět doprovázen zánětem ledvinné pánvičky, byla kombinována léčba antibiotikem či chemoterapeutikem s podáváním Wobenzymu. Podpůrná léčba Wobenzymem ve všech případech zvyšovala účinnost antibiotika či chemoterapeutika (nejméně o 10%, nejvíce o 40%). Léčba Wobenzymem měla příznivý vliv na ústup obtíží, příznačných pro uvedená onemocnění. Čtyři týdny po zahájení léčby u 80% pacientů užívajících Wobenzym vymizela přítomnost bakterií v moči, došlo i k normalizaci funkce ledvin a laboratorních hodnot.
Další klinické studie
Jedna skupina mužů i žen se záněty močových cest či pohlavních orgánů vyvolanými chlamydiemi byla léčena antibiotiky, druhá skupina se stejným onemocněním dostávala k antibiotikům navícWobenzym.
Závěr studie: Ve skupině pacientů léčených antibiotiky bylo vyléčeno 61,4% osob, zatímco ve skupině, které byla podávána antibiotika s podporou Wobenzymu, se podíl vyléčených zvýšil na 92,3%. Co je pak zvlášť významné, u žádného z pacientů vyléčených antibiotiky s podporou Wobenzymu nedošlo v průběhu tří měsíců k opakování zánětů.