Artróza

Wobenzym zmírňuje otoky a zlepšuje hybnost

Do pohybového aparátu počítáme kosti, klouby, svaly a ostatní měkké tkáně (např. vazy a šlachy). Nemoci a potíže, které jednotlivé složky pohybového aparátu postihují, můžeme podle příčiny rozdělit na mikrotraumata, traumata (tedy úrazy), degenerativní onemocnění a autoimunitní onemocnění.

Artróza: příčiny

Artróza, také osteoartróza, je degenerativní onemocnění nejčastěji velkých kloubů, způsobené dlouhodobým přetěžováním kloubních ploch. Chrupavka, která za normálních okolností tlumí nárazy a zajišťuje odpružení kloubů, začne ubývat a rozpadá se. Mezi hlavicemi sousedících kostí tak dochází ke tření, které se projevuje bolestí a otoky. V reakci na to často dochází i ke změnám okolních tkání, tj. kloubních pouzder, šlach a vazů.
Dříve byl za hlavní příčinu vzniku artrózy považován pokročilý věk pacienta, který s sebou přirozeně přináší větší opotřebení kloubní chrupavky. V generaci padesátníků postihuje artróza až 80 % obyvatelstva a s přibývajícím věkem její výskyt dále stoupá. Dnes již ale známe i další příčiny osteoartrózy. Objevuje se u mladších osob, zvláště fyzicky pracujících či sportovců, kteří klouby pravidelně jednostranně přetěžují. Mezi příčiny artrózy řadíme také dědičné faktory, vývojové vady kloubů a poruchy funkce imunitního systému, který podnítí vznik zánětu v kloubu.

Příčiny artrózy mohou být tedy následující:

  • pokročilý věk,

  • dlouhodobé jednostranné přetěžování kloubů,

  • dědičnost,

  • vývojová vada,

  • úrazy kloubů,

  • zánět kloubů.

Artróza je často zaměňována s revmatoidní artritidou – zcela odlišným onemocněním autoimunitní povahy. Přečtěte si více o revmatoidní artritidě.

Projevy artrózy

Artróza postihuje nejčastěji kyčelní a kolenní klouby, nacházíme ji však běžně i na páteři (v této lokalizaci se správně nazývá spondylózou), rameni, lokti či malých kloubech prstů rukou i nohou, může dokonce postihnout i čelistní kloub. Základními projevy jsou bolest a ztuhlost kloubů, a to zejména po ránu. Klouby jsou bolestivé jak při pohybu, tak v klidu a jejich hybnost je znatelně omezená. V kloubu může dojít i k aktivaci zánětu a otoku. Při zánětlivé aktivaci se přidává otok a zarudnutí, kloub je teplejší, zhoršuje se bolest.

Příznaky osteoartrózy jsou tedy následující:

  • ztuhlost kloubů, zejména po ránu,

  • bolest při pohybu i v klidu,

  • snížená hybnost,

  • citlivost na chlad a počasí,

  • otok a zarudnutí (při zánětu).

 

Léčba artrózy

V současné době je osteoartróza považována za nevyléčitelnou nemoc. Její terapie se proto soustředí na utlumení příznaků a zpomalení rozvoje nemoci. V první fázi se pacientovi obvykle podávají symptomatické léky z rodiny tzv. nesteroidních antirevmatik (ibuprofen, diclofenac apod.), které zmírňují zánět a bolest. Poté následuje komplexní léčba zaměřená na maximalizaci pohybového rozsahu a zpomalení progrese nemoci. Její součástí je spolupráce s fyzioterapeutem či rehabilitačním terapeutem, který doporučí cviky na posílení potřebných svalů a provede léčebné procedury jako magnetoterapie nebo elektroterapie.

starší pár jedoucí na jednom kole

Wobenzym: méně bolesti a lepší hybnost kloubů

Jako součást komplexní terapie artrózy je možné podávání léku systémové enzymoterapie Wobenzym. Wobenzym je sestaven ze speciální kombinace enzymů, které usměrňují a urychlují průběh zánětu, jenž artrózu často doprovází. Zároveň umožňují vstřebávání otoků. Výsledkem je méně bolesti v klidu i při pohybu a zlepšená hybnost kloubů. U Wobenzymu byly prokázány srovnatelné účinky jako u určitých typů nesteroidních antirevmatik při zanedbatelném výskytu nežádoucích účinků.

Dávkování Wobenzymu při artróze

Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Wobenzym je lék k vnitřnímu užití.