Léčba antibiotiky
Wobenzym zvyšuje účinnost antibiotik
Co vlastně jsou antibiotika?
Antibiotika jsou látky používané k terapii infekčních onemocnění způsobených bakteriemi. Slouží k zástavě množení bakterií nebo k jejich usmrcení. Původně se jednalo pouze o látky přírodního původu produkované plísněmi či bakteriemi. Dnes však tato léčiva umíme vyrobit také synteticky.
Antibiotika se dělí na úzkospektrální (specifická) a širokospektrální. Úzkospektrální antibiotika obsahují látku, která je účinná proti menšímu okruhu bakteriálních kmenů. Širokospektrální, jak název napovídá, působí proti širokému množství druhů bakterií. Jejich výhodou je, že pacient nemusí čekat na výsledky laboratorního vyšetření, které určí konkrétní typ bakterie, a může léčbu zahájit ihned. Úskalím je ovšem často diskutovaná bakteriální rezistence při nadužívání širokospektrálních antibiotik. Při ní se bakterie „naučí“ proti působení antibiotik bránit, takže ta se časem stanou neúčinnými.
Léčba antibiotiky: kdy ano?
V dnešní době dochází často k nadužívání antibiotik. To podporuje rozvoj bakteriální rezistence a dalších nežádoucích účinků. Abychom se tomu vyhnuli, je potřeba dodržovat základní zásady antibiotické terapie. Antibiotika jsou určena pouze pro léčbu zánětů způsobených bakteriemi. Není správné podávat antibiotika u lehkých onemocnění virového původu. Nikdy sami nezačínejte brát antibiotika, která vám zbyla doma po předchozí léčbě. Antibiotickou léčbu musí vždy předepsat váš lékař na základě vyšetření.
Antibiotika jsou nejčastěji indikována u akutních zánětů dýchacích cest bakteriálního původu jako např. angína nebo bronchitida.
Jak správně užívat antibiotika?
- Dodržujte předepsané dávkování a intervaly mezi jednotlivými dávkami.
- Nepřerušujte léčbu předčasně. Vždy doužívejte celou předepsanou dávku.
- Společně s antibiotiky vždy užívejte také probiotika. Antibiotika totiž ničí nejen škodlivé bakterie, ale také ty prospěšné ve střevním mikrobiomu – důležitém centru našeho imunitního systému. To vede nejen k zažívacím potížím (například k průjmům), ale také k oslabení imunity a větší náchylnosti k infekčním onemocněním.
- Během užívání antibiotik dodržujte klidový režim a dostatečně pijte. Vyhýbejte se alkoholu a pobytu na slunci.
Wobenzym zvyšuje účinek antibiotik
Účinnost antibiotické léčby je vhodné podpořit lékem systémové enzymoterapie Wobenzymem. Jednotlivé proteolytické enzymy i jejich kombinace obsažené ve Wobenzymu zvyšují hladiny některých současně podávaných antibiotik a chemoterapeutik v krvi a zlepšují jejich průnik do tkání zasažených zánětem. Účinnost antibiotické léčby se tak zvyšuje. Tato vlastnost Wobenzymu se označuje jako tzv. efekt vehikula. Wobenzym zároveň dlouhodobě posiluje oslabenou imunitu, čímž snižuje riziko nové nákazy.
Dávkování Wobenzymu při léčbě antibiotiky
Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Wobenzym je lék k vnitřnímu užití.