Vaginální mykóza

Wobenzym snižuje opakování nemoci

Příznaky a příčiny kvasinkové infekce

Vaginální mykóza vzniká přemnožením kvasinek ve vaginálním prostředí. Jejím původcem bývá v naprosté většině případů kvasinka Candida albicans. Kvasinkové infekce jsou velmi častým důvodem návštěvy gynekologa. Jednou za život se s nimi setká až 75 % žen a skoro u poloviny z nich se onemocnění objeví opakovaně. Infekce se může z pochvy šířit dále a způsobit zánět dělohy, vaječníků nebo vejcovodů.

Typické příznaky vaginální mykózy:

  • svědění a pálení,

  • zarudnutí sliznice a mírný otok,

  • bílý výtok hrudkovité konzistence,

  • bolest.

Bolestmi v podbřišku a bílým výtokem se u žen může projevovat také chlamydiová infekce.
Příčinou vzniku vaginálních infekcí může být snížená obranyschopnost organismu, hormonální nerovnováha (např. v těhotenství nebo v přechodu) nebo nesprávná intimní hygiena. Někdy ale stačí i nevhodné oblečení jako neprodyšné spodní prádlo. Vaginální infekce se vyskytují často také u diabetiček nebo žen užívajících hormonální antikoncepci. Obecně jsou příčinou faktory, které narušují přirozeně kyselé pH pochvy.

Jak předcházet kvasinkové infekci

Pro snížení rizika vzniku a opakování kvasinkové infekce je žádoucí se vyhnout všem situacím, které způsobují narušení přirozeného pH v intimních oblastech. Jedná se zejména o:

  • Nadměrnou hygienu intimních oblastí, zejména klasickými parfémovanými mýdly.

  • Používání jiných parfémovaných přípravků jako vaginální spreje, ale i toaletní papír či vlhčené ubrousky.

  • Nošení spodního prádla z neprodyšných syntetických materiálů či silonových punčoch.

  • Častou návštěvu vířivek či veřejných bazénů a dlouhé setrvávání v mokrých plavkách.

Léčba kvasinkové infekce

K léčbě běžných kvasinkových vaginálních infekcí se využívají lokální antimykotické prostředky ve formě mastí, krémů či vaginálních čípků. Pro předcházení kvasinkovým infekcím se doporučuje aplikovat také probiotické přípravky určené k úpravě poševního prostředí či bylinná vaginální tělíska. V každém případě je vhodné zahrnout do léčby také svého sexuálního partnera.

mladé ženy na obědě

Wobenzym snižuje opakování vaginálních mykóz

Často se stává, že nedojde k úplnému doléčení a mykóza se opakovaně vrací. V takovém případě se samoléčba nevyplácí, jelikož se může značně protáhnout. Při opakování onemocnění se ukázala jako velmi účinná podpůrná léčba lékem systémové enzymoterapie Wobenzym. Kombinace enzymů ve Wobenzymu posiluje obranyschopnost organismu, čímž významně snižuje opakování gynekologických zánětů až k jejich úplnému vymizení.

Dávkování Wobenzymu u opakovaných vaginálních mykóz

Účinnost léčby Wobenzymem potvrdily studie

V letech 2005–2007 proběhl v sedmi ambulantních gynekologických pracovištích v ČR projekt sledující účinnost Wobenzymu při léčbě vaginální mykózy. Bylo zde sledováno celkem 62 žen, které trpěly častými vaginálními mykózami – v průběhu jednoho roku prodělaly mykózu čtyřikrát až devětkrát, přestože jim byla poskytována standardní antimykotická léčba ve formě čípků, mastí nebo tablet.

Ženy na 10 týdnů přidaly ke standardní léčbě lék Wobenzym. V následujícím roce po zahájení podpůrné léčby Wobenzymem došlo u všech sledovaných pacientek k významnému zlepšení: 39 žen zůstalo zcela bez mykóz a 17 pacientek mělo mykózu pouze jednou. Ze zbývajících šesti žen měly čtyři pacientky mykózu dvakrát a dvě pacientky třikrát, ale i tak u nich poklesl počet mykóz v průběhu jednoho roku o více než polovinu.

koblihový graf četnosti mykóz

Navíc bylo zlepšení potvrzeno i po několika letech od ukončení léčby. Ukázalo se, že příznivý efekt přidání Wobenzymu k antimykotické léčbě přetrvával ještě v následujícím období tří let. Po celou tuto dobu se ženy setkaly s velmi nízkým počtem opakovaných gynekologických mykóz ve srovnání s rokem před podáváním Wobenzymu.

graf počtu mykóz za rok

Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Wobenzym je lék k vnitřnímu užití.