Lymfedém (lymfatický otok)
Wobenzym podporuje vstřebávání lymfedému
Co je lymfatický systém?
Lymfatický nebo také mízní systém je soustavou lymfatických cév a orgánů (lymfatické uzliny, brzlík, slezina, krční mandle), která je úzce propojena se systémem krevního oběhu.
Lymfatický systém má dvě základní funkce:
Odstraňuje (drénuje) tekutinu a látky z mezibuněčného prostoru, které není schopen odstranit žilní systém. Takové látky jsou produktem normální činnosti buněk, ve větší míře se ale hromadí při zánětu nebo v průběhu hojení nejrůznějších poranění.
Je součástí obranného systému našeho organismu především proti infekci a nádorovému onemocnění.
Proč vzniká lymfatický otok?
Při poruše proudění lymfy v mezibuněčném prostoru dochází k hromadění tekutiny s vysokým obsahem bílkovin a dalších látek, které při delším trvání poruchy vyvolávají chronický zánět a přestavbu normální tkáně ve vazivo (fibróza). Porucha proudění lymfy může mít různé příčiny. Může vznikat při vrozených vadách vývoje lymfatického systému (primární lymfedém) nebo po jeho poškození (sekundární lymfedém). K tomu může dojít při úrazu, po operaci (chirurgické odstranění lymfatické uzliny), vlivem opakovaných a chronických zánětů či ozařování.
Lymfedém se může rozvinout v oblasti hlavy a krku, na horní či dolní končetině, v oblasti zad nebo břišní stěny.
Lymfedém: příznaky
Potíže s lymfatickým otokem se často stupňují v průběhu několika měsíců či let, kdy se ze skrytých otoků mohou rozvinout nevratné monstrózní otoky zcela omezující hybnost postižené oblasti. Podle závažnosti dělíme lymfedém do čtyř stadií:
Latentní lymfedém (skrytý) – pacient nemá zjistitelný otok, má však zejména po námaze výrazné obtíže (bolest, pocit napětí, tlaku a otoku, únavnost).
Reverzibilní lymfedém (vratný) – přechodná tvorba mírného otoku (zpravidla večer a po námaze), který po určité době sám vymizí.
Ireverzibilní lymfedém (nevratný) – tuhý, bledý, špatně stlačitelný edém s omezením hybnosti postiženého místa. Kůže je ztluštělá v důsledku počínající vazivové přestavby (fibrózy).
Elefantiáza – monstrózní otok horní či dolní končetiny s vazivovou přestavbou kůže a podkoží připomínající strukturu kůže slona s úplným omezením hybnosti příslušných kloubů.
Léčba lymfedému: začněte včas
Čím dříve je léčba lymfedému zahájena, tím lepší jsou výsledky. Standardně se k lymfedému přistupuje komplexní dekongestivní terapií (terapie zaměřená na odstranění otoku). Její součástí jsou manuální lymfodrenáže, přístrojové lymfodrenáže, komprese postižených oblastí bandáží, podpůrná pohybová a dechová cvičení či kineziotaping.
Léčbu lymfedému lze podpořit Wobenzymem
Léčbu lymfedému také výrazně podpoří enzymy. Lék systémové enzymoterapie Wobenzym obsahuje speciální kombinaci enzymů, která zlepšuje průchodnost lymfatických cév a podporuje vstřebávání lymfatických otoků. Účinek Wobenzymu je největší, jestliže je léčba zahájena hned v počátcích. Tehdy je také největší naděje na to, že se lymfedém vůbec nerozvine do těžších forem. V pokročilejších stadiích Wobenzym pomáhá zastavit další růst lymfedému a podporuje jeho vstřebávání.
Dávkování Wobenzymu při lymfedému
Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Wobenzym je lék k vnitřnímu užití.