Syndrom karpálního tunelu
Wobenzym urychluje hojení a zmírňuje bolest
Syndrom karpálního tunelu: nejčastější nemoc z povolání
V mnoha profesích není možné vyhnout se stereotypním pohybům, jakými jsou například ohýbání rukou v zápěstí, ohýbání prstů nebo pevný úchop. Typicky se jedná o manuální profese, které zahrnují práci s nářadím (kleště, nůžky apod.) či vibrujícími nástroji (motorová pila, sbíječka apod.). Syndrom karpálního tunelu ale často postihuje také maséry, hudebníky či kancelářské pracovníky používající nevhodnou počítačovou myš.
Při opakovaném ohýbání rukou u těchto povolání mohou snadno vzniknout mikroskopická poranění (mikrotraumata) šlach ohýbačů prstů. Důsledkem těchto drobných poranění je otok (hlavně v obalech šlach a nervu) a zánět. Při zbytnění tkání otokem v úzkém prostoru karpálního tunelu pak snadno dojde k útlaku středového nervu a jeho cévního zásobení – a právě to je zdrojem obtíží. Pro jeho zánětlivou povahu řadíme syndrom karpálního tunelu do mimokloubního revmatismu.
Co to je karpální tunel a kde se vlastně nachází?
Karpální tunel je úzký prostor na pomezí dlaně a předloktí. V tomto místě zápěstní kůstky přemosťuje pevný vaz a pod ním v úzkém prostoru probíhá devět šlach svalů, které ohýbají prsty. Spolu se šlachami zde probíhají cévy a tzv. středový nerv (mediánní nerv, nervus medianus). Právě z útlaku středového nervu v tomto těsném prostoru vznikají obtíže charakteristické pro syndrom karpálního tunelu.
Projevy syndromu karpálního tunelu
Počáteční fáze syndromu karpálního tunelu se projevuje potížemi v oblasti zápěstí, dlaně a prstů v klidovém stavu (především večer po náročném dni nebo ráno).
Pacienti se zpravidla potýkají s:
brněním až necitlivostí prstů – především ukazováku, prostředníku a palce,
bolestí zápěstí,
oslabením síly úchopu ruky,
poruchou jemné motoriky (zejména ráno), kterou pacienti obvykle popisují jako „nešikovnost ruky“ (například potíže při zapínání knoflíků).
Přejde-li zánět do pokročilejší fáze, pacientovi hrozí:
silná bolest vystřelující i do dalších částí ruky, paže nebo těla,
otékání prstů,
ztráta citu nejprve v prstech a posléze v celé ruce a paži.
Jak léčit syndrom karpálního tunelu: pomůže Wobenzym
Zpočátku může ulevit změna polohy, protřepání prstů, odpočinek či změna pracovní pozice. V pokročilejších stadiích syndromu karpálního tunelu se doporučují nejrůznější metody rehabilitace (uvolňovací cviky, vodoléčba, elektroléčba, magnetoterapie, přikládání dlahy na postižené zápěstí). Při dalším zhoršování je indikována operace, která ale nemusí být vždy úspěšná.
Při zařazení léku Wobenzym do komplexní léčby syndromu karpálního tunelu se dle zkušeností českých lékařů výrazně zkracuje délka léčby, a to v některých případech až na polovinu. Obsažené enzymy pomáhají vstřebat otoky, urychlují průběh zánětu a působí také proti bolesti.
Dávkování Wobenzymu při syndromu karpálního tunelu
Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Wobenzym je lék k vnitřnímu užití.