Hojení rány po operacích je složitý proces. Závisí nejen na velikosti rány, ale i na tom, jak organismus zvládá pooperační fázi a zda zánět či otok neprodlužují hojení.
Záleží Vám na čase? Dobu léčby lze zkrátit!
Hojení rány je složitý proces
To, co pacienta po operaci nejvíce trápí, jsou otok, zánět a bolest. Rychlost hojení je do značné míry ovlivněna rozsahem samotné rány – déle bude trvat zhojení výměny kyčelního kloubu než např. ranky po vytržení zubu u zubaře. Samotný proces hojení je ale stejný a závisí na tom, jak organismus zvládá pooperační fázi, zda zánět či otok neprodlužují hojení a pacient dodržuje pooperační režim, stanovený lékařem.
Proč se někomu rány hojí déle?
Mezi nejčastější příčiny poruchy hojení rány patří zhoršené prokrvení tkání a nedostatečná funkce lymfatického systému. To způsobuje nedostatečné zásobení tkání živinami a kyslíkem, ale také zhoršené odplavování odpadních produktů zánětu. K poruchám hojení přispívají cévní choroby (ateroskleróza, chronická žilní nedostatečnost). Rány se všeobecně hůře hojí s přibývajícím věkem, zvlášť intenzivně trápí tento problém nemocné cukrovkou. Neblahou úlohu hraje také špatná životospráva a stres.
Pozor na možné komplikace!
Pooperační rány obvykle doprovázejí otoky, krevní výrony a podlitiny, které mohou zpomalovat hojení a jsou také jednou z příčin bolesti. Závažnou komplikací rány bývají různé infekce, které se do ní mohou dostat – pak je zpravidla nezbytné nasadit antibiotika. Každá rána se hojí jizvou. Pro výsledný kosmetický efekt operace by měla být pooperační jizva co možná nejmenší. Toho lze dosáhnout jen tehdy, jsou-li podmínky pro hojení optimální.
Některé enzymy v našem těle ovlivňují hojení ran
Tyto enzymy usměrňují průběh zánětu a vstřebávání otoku tak, aby to bylo pro tělo co nejúčelnější a nejrychlejší. Operace a těžké úrazy včetně zlomenin jsou událostmi, na jejichž rychlé zvládnutí nemusí enzymy v našem těle stačit. Proto je vhodné podpořit je enzymy zvenčí. Dlouholeté výzkumy ověřily účinnost unikátní směsi proteolytických enzymů, která je obsažena v tradičním léku systémové enzymoterapie – léku Wobenzym.
Účinná pomoc po operacích
Podpůrná léčba Wobenzymem přispívá mimo jiné ke zlepšení prokrvení tkání a činnosti lymfatického systému. Urychluje tak vstřebávání otoků, krevních výronů a podlitin, čímž zmírňuje i bolest.
Použití Wobenzymu pomáhá vytvářet podmínky pro optimální hojení, zkracuje dobu hojení pooperační rány a posiluje funkce imunitního systému. Pokud jsou při léčbě použita antibiotika, zlepšuje Wobenzym účinek léčby.
Nejlepšího účinku dosáhneme, začneme- li užívat Wobenzym co nejdříve po operaci, samozřejmě po předchozí konzultaci s ošetřujícím lékařem. Důležité je také dbát na dobrou životosprávu, být v psychické pohodě a zejména v prvních týdnech po operaci se vyhýbat zvýšené fyzické námaze.
Potvrzeno klinickými studiemi