Operace žlučníku

Odstranění žlučníku neboli cholecystektomie se řadí k nejběžněji prováděným chirurgickým výkonům. Operace žlučníku se provádí při výskytu kamenů, zánětu, nádoru nebo žlučového písku.

Při onemocnění žlučníku a žlučových cest je vhodné dodržovat žlučníkovou dietu!

Kde se žlučník nachází? Jaké jsou příznaky onemocnění? Jak probíhá operace? Na tyto otázky najdete odpovědi v následujících odstavcích. Dieta při onemocnění žlučníku a žlučových cest.

Kde se nachází žlučník?

Žlučník je drobný vakovitý orgán ve tvaru hrušky, umístěný pod játry, k nimž je také pomocí vazivové tkáně připevněn. Úkolem žlučníku je skladovat a zahušťovat žluč, která se v něm přímo nevytváří, nýbrž přitéká žlučovody z jater. Žluč je tekutina, charakteristická svou žlutohnědou barvou, jejíž hlavní funkcí je napomáhat trávení tuků tím, že jejich větší kapénky ve střevě rozděluje na menší.

Umístění žlučníku (zdroj: www.detoxy.cz)

Jaké jsou příznaky onemocnění žlučníku?  Příznaky onemocnění žlučníku

Jaké je nejčastější onemocnění žlučníku?

Nejčastějším onemocněním žlučníku jsou žlučníkové kameny. Tvoří se ze žluči, a to buď v žlučníku, nebo ve žlučovodech. Žlučníkové kameny, které způsobují koliky nebo záněty, se obvykle odstraňují chirurgicky. Součástí léčby je také přísná žlučníková dieta.

Co je potřeba před operací?

Před operací žlučníku je potřebné předoperační vyšetření.  To zahrnuje laboratorní vyšetření krevního obrazu, minerálů, cukru, jaterních testů, srážlivé schopnosti krve, moči, EKG vyšetření, vyšetření krevní skupiny a fyzikálního vyšetření interním nebo obvodním lékařem. Cílem předoperačního vyšetření je vyloučit infekci nebo jiné onemocnění, které by představovalo u pacienta při operaci nebo po ní zvýšené riziko.

Jak probíhá operace?

Operace se provádí v celkové anestezii, obvykle laparoskopicky, kde se udělají na těle 3-4 kožní ranky 5-10 mm dlouhé, a poté se dutina břišní naplní oxidem uhličitým, aby se jednotlivé struktury od sebe vzdálily a vznikl prostor k operování.  Operace se provádí pomocí speciálních nástrojů a kamery, která přenáší obraz z operačního pole na obrazovku. Žlučník i s kameny se vytáhne z břišní dutiny rozšířením jedné z kožních ranek.
V případě špatné přehlednosti v místě operace pro srůsty či rozsáhlý zánět, větší rozsah změn, jiný nález během operace a jiné komplikace se operace provede otevřením dutiny břišní dlouhým řezem v pravém podžebří.
Při nepřítomnosti žlučníku jeho funkci přebírají ostatní žlučovody a jeho chybění pacient žádným způsobem nepociťuje. Večer po operaci pacient vstává z lůžka a přijímá tekutiny, první den po operaci dostane většinou jogurt a bujon. Dále volně chodí po oddělení, může se sprchovat a při nekomplikovaném průběhu odchází do domácího ošetřování první nebo druhý den po operaci. Doma pacient přechází na žlučníkovou dietu, která se doporučuje na měsíc.  Dále již pacient nemá žádná dietní omezení.  Doba pracovní neschopnosti bývá obvykle dva až tři týdny po operaci.

Čím můžu podpořit pooperační hojení?

Řada klinických studií potvrdila, že v pooperační léčbě může velmi pomoci enzymový lék Wobenzym. Wobenzym urychluje vstřebávání otoků, krevních výronů a podlitin, čímž zmírňuje bolest. Zkracuje dobu hojení, posiluje imunitu a omezuje výskyt pooperačních komplikací např. s hnisáním rány nebo nadměrným jizvením. Pokud jsou při léčbě použita antibiotika, zlepšuje Wobenzym zároveň tuto léčbu.

Při onemocnění žlučníku a žlučových cest je vhodné dodržovat žlučníkovou dietu

Jak a kdy začít lék Wobenzym užívat?

Po operaci, jakmile přejdete na tuhou stravu, nasaďte lék Wobenzym. Ze začátku ve vyšší dávce až 3×10 tablet Wobenzymu denně, kterou postupně při příznivém hojení rány snižujte na 3×5, až 3×3 tablety denně. Lék užívejte až do úplného zhojení, obvykle po dobu 2 až 3 týdnů. Vše samozřejmě se souhlasem vašeho ošetřujícího lékaře. Léčba Wobenzymem je vždy součástí celkové péče o pooperační ránu.
Koupit Wobenzym za výhodnou cenu

Jak Wobenzym správně užívat?

Lék Wobenzym užívejte nalačno, nikdy s jídlem, nejméně 2 hodiny po posledním předcházejícím jídle a po požití Wobenzymu nejméně půl hodiny nejezte. Nerozkousané tablety zapijte alespoň 200 ml tekutiny (voda, čaj, minerálka).
Pozor! Nesprávné užívání Wobenzymu snižuje jeho léčebný účinek.

Mohlo by vás zajímat …