V současné době je nejčastější příčinou lymfedému odstranění a ozařování lymfatických uzlin při operacích prsu (lymfedém horní končetiny), při operacích v oblasti pánve (lymfedém dolní končetiny) a v oblasti hlavy a krku (lymfedém krku a obličeje). Lymfedém však také vzniká poškozením lymfatických (mízních) cév a uzlin opakovanými záněty (záněty žil, růže apod.).
Wobenzym obnovuje průchodnost lymfatických cév, odstraňuje nežádoucí bílkovinné látky z mezibuněčného prostoru a tlumí zánětlivý proces. Nejvíce se osvědčuje komplexní léčba lymfedému Wobenzymem v kombinaci s různými fyzioterapeutickými postupy (bandážování, manuální nebo přístrojová lymfodrenáž, speciální cvičení atd.). Léčba lymfedému má být zahájena v jeho časném stadiu, pak má největší šanci na úspěch.
Studie
Skupina 46 nemocných s lymfedémem horní končetiny užívala Wobenzym v dávce 3 krát 7 tablet denně po dobu 4 týdnů. Pak se dávkování snižovalo na udržovací dávku 3 krát 5 tablet po dobu 8 týdnů. U 28 nemocných (70%) došlo ke zlepšení subjektivních obtíží i objektivního lékařského nálezu. Zlepšila se hybnost prstů, ustoupil otok v oblasti prstů a předloktí. Obvod nejširšího místa předloktí se průměrně zmenšil o 2 cm. U jedné nemocné s nejvyšším čtvrtým stádiem lymfedému trvajícím několik let se hybnost prstů zlepšila natolik, že mohla opět hrát na klavír. Dvě nemocné udávaly mírné zlepšení hybnosti prstů, ale bez objektivně měřitelného ústupu lymfedému. Jen u 12 nemocných (30%) ke zlepšení nedošlo.