Záněty dýchacích cest

Wobenzym podporuje hojení a posiluje obranyschopnost organismu

Záněty horních dýchacích cest

Záněty horních dýchacích cest jsou běžná a méně závažná respirační onemocnění, nejčastěji virového původu. Patří mezi ně zánět nosní sliznice (rýma), zánět nosohltanu či zánět vedlejších nosních dutin. Léčba těchto onemocnění je většinou symptomatická (tj. podle příznaků) a obvykle zahrnuje klidový režim, podávání tekutin, obkladů, léků proti horečce a bolestem a dalších léků působících lokálně v závislosti na daném onemocnění. Vzhledem k virovému původu většiny onemocnění je podávání antibiotik nevhodné.

Zánět nosní sliznice a nosohltanu

Zánět nosní sliznice, lidově řečeno rýma, je zpravidla virové onemocnění, projevující se oteklou nosní sliznicí, která zúží průchodnost dýchacích cest. Dochází ke ztrátě čichu, nechutenství a výtoku z nosu. Pacient je unavený a má zvýšenou teplotu. Pokud se infekce rozšíří dále do nosohltanu, přidává se k symptomům také škrábání v krku. Při léčbě zánětu nosní sliznice a nosohltanu nasadíme léky proti teplotě a kapky či spreje do nosu, které pomohou zmírnit otok nosní sliznice. Na ucpaný nos pomohou také výplachy konvičkou. Od škrábání a bolestí v krku uleví kloktadla a pastilky s antiseptickým účinkem.

Zánět středního ucha

Z nosohltanu se může bakteriální infekce rozšířit dále přes Eustachovu trubici až do ucha a způsobit zde zánět středního ucha. Ten se projevuje ostrou bolestí uší doprovázenou teplotou a může vést až k prasknutí ušního bubínku. Se zánětem středního ucha je potřeba vyhledat ORL lékaře, který předepíše antibiotika a případně propíchne ušní bubínek.

starší žena s bolestí ucha

Zánět hrtanu

Zánět hrtanu neboli laryngitida je zpravidla virová infekce postihující oblast hrtanu a průdušek. Jejím hlavním projevem je suchý, dráždivý kašel. Dále se nemoc projevuje chrapotem, bolestmi v krku, celkovou slabostí a případně také horečkou. Léčba laryngitidy zahrnuje klidový režim a podávání léků či sirupů proti kašli. Doporučuje se také zvlhčovat vzduch v místnosti, kde nemocný pobývá.

Záněty dolních dýchacích cest

Záněty dolních dýchacích cest bývají závažnější a jejich léčba se může protáhnout. Patří mezi ně například akutní bronchitida (zánět průdušek), angína či zápal plic. V případě virového původu je opět předepsána léčba podle příznaků, v případě bakteriálního původu se často přistupuje k léčbě antibiotiky.

Zánět průdušek

Při akutním zánětu průdušek neboli bronchitidě se bakteriální infekce rozšířila až do dolních dýchacích cest. Na začátku se nemoc projevuje únavou, vyčerpáním, ucpaným nosem a škrábáním v krku. Následně se přidává suchý, dráždivý kašel, který postupně přechází do vlhkého kašle s vykašláváním hlenu. V počátcích onemocnění podáváme tzv. antitusika, tedy léky na tlumení suchého, dráždivého kašle. Po několika dnech s příchodem vlhkého kašle pak nastává vhodný čas změnit léčbu na tzv. expektorancia, která usnadní odkašlávání hlenu.

Zápal plic

Zápal plic je vážné infekční onemocnění plicní tkáně, projevující se nejčastěji kašlem, horečkou, bolestmi na hrudi a potížemi s dýcháním. Pokud není léčeno včas a důkladně, může způsobit trvalé poškození plicní tkáně nebo snížení funkční kapacity plic. Infekce se také může rozšířit z plic do dalších částí těla, jako jsou klouby či srdce. Při podezření na zápal plic proto ihned kontaktujte svého lékaře. Ten podle původce nemoci nasadí vhodnou léčbu – většinou to bývají antibiotika a léky na zmírnění kašle a horečky.

Jak léčit opakované záněty dýchacích cest?

S rýmou se čas od času setká každý z nás, problém ovšem nastává, pokud se záněty dýchacích cest pravidelně vracejí nebo pokud přejdou do chronické formy. Jednou z hlavních příčin opakovaných či chronických infekcí dýchacích cest může být oslabená imunita.
Správnou funkci imunitního systému lze podpořit lékem Wobenzym. Enzymy v něm obsažené sehrávají klíčovou roli při tvorbě „komunikačního jazyka“ imunitního systému – tzv. signálních molekul, bez kterých se koordinace imunitní reakce neobejde. Dokážou opět nastartovat oslabenou imunitu, čímž zvyšují odolnost vůči nové nákaze.

potápějící se žena pod hladinou moře

Wobenzym podporuje účinky antibiotik

Pokud už vás onemocnění dýchacích cest trápí, Wobenzym podporuje proces hojení zánětu tak, aby proběhl efektivně a bez následků. Enzymy v něm obsažené navíc pomáhají antibiotikům rychleji proniknout do tkání a tím zefektivní jejich účinek. Doporučujeme užívat Wobenzym od začátku léčby antibiotiky.

Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Wobenzym je lék k vnitřnímu užití.