Křečové žíly

Křečové žíly nepodceňujte! Toto onemocnění se může rozvinout až do podoby bércového vředu.

Křečové žíly neboli varixy jsou chronickým a celoživotním onemocněním, jehož podstatou je genetická výbava jedince. Ta způsobuje, že žilní stěna nemá požadované vlastnosti, především odpovídající pružnost a pevnost, takže dochází k rozšiřování žíly a k omezení její schopnosti dopravovat krev proti směru gravitace, to znamená z dolních končetin směrem k srdci. Krevní průtok se zpomaluje a může docházet ke vzniku drobných krevních sraženin.

Na to žíla reaguje zánětem. Ten dále zhoršuje kvalitu žilní stěny, céva se dále rozšiřuje, žilní chlopně přestávají plnit svoji funkci zábrany zpětného toku krve – chlopeň tedy přestává pracovat tak, jak má, a místo toho, aby žilní krev proudila směrem k srdci, tak do jisté míry zůstává na místě. Prvním zjevným projevem tohoto stavu bývají otoky. Tím, jak žíly špatně fungují, dochází k jejich dalšímu rozšiřování, krev městná v dolní končetině a výsledkem je takzvaná žilní hypertenze. Následují další změny v podkoží i v kůži, a to celé zvyšuje zánětlivou zátěž žilní stěny. Vzniká tak typický bludný kruh, kdy zánět zhoršuje místní podmínky cirkulace krve a lymfy, a naopak špatné poměry cirkulace jsou živnou půdou pro zánět.

Proč křečové žíly?

Tento název vznikl od toho, že u některých pacientů toto onemocnění způsobuje noční křeče.

Poznám na pohled křečovou žílu?

Po vizuální stránce jsou křečové žíly (varixy) viditelné jako namodralé, klikaté vystupující povrchové žíly, nejčastěji žíly dolních končetin. Samy od sebe nevymizí. V pokročilém stádiu se kůže nad křečovými žílami mění: je pigmentovaná (zahnědlá), pergamenově slabá a lesklá.

A jaké jsou příznaky křečových žil?

Pacienti většinou trpí otoky, nejčastěji kolem kotníků. U významných varixů však mohou otoky vystupovat mnohem výše směrem ke tříslům a mohou dosahovat značných rozměrů. Dále se u nich objevuje široké spektrum příznaků od mravenčení, tlaku a pocitu tíhy a těžkých nohou, bolesti a dalších pocitových příznaků. V pokročilejším stádiu se objevují kožní změny, jakými jsou ekzémy, různé dermatitidy (záněty kůže), barevné kožní změny. Když se křečové žíly zkomplikují, může se onemocnění rozvinout až do podoby bércového vředu, při kterém dochází k porušení kožního krytu a obnažení spodních tkáňových vrstev.

Co je příčinou křečových žil?

Dnes už víme, že většina pacientů má toto onemocnění dáno geneticky a dříve či později se u nich projeví. Hodně však také záleží na životním stylu toho kterého člověka, na jeho celkové fyzické kondici a jeho pracovních i volnočasových návycích. Obezita, dlouhodobé sezení nebo stání či kouření jsou dalšími faktory, které k rozvoji onemocnění přispívají.

Existuje prevence křečových žil?

Oddálit nebo zmírnit příznaky chronického žilního onemocnění lze například sprchováním se chladnější vodou, vyvarováním se dlouhodobému sezení a stání, pravidelně se fyzicky hýbat, ženy by neměly nosit vysoké podpatky, strava by měla být bohatá na určité rostlinné látky (flavonoidy).

Léčba je postavena na užívání léků podporujících správnou funkci žilní stěny (tzv. venofarmak) a nošení kompresivních punčoch. V některých případech se provádí operační zákroky různého typu – od nejméně invazivních výkonů laserem až po rozsáhlé rekonstrukční operace v celkové narkóze.

Wobenzym

Záněty povrchových žil, které nejčastěji vznikají právě na podkladě křečových žil, pomáhá léčit lék Wobenzym. Wobenzym se uplatňuje jako součást léčby akutních zánětů povrchových žil tím, že účinkuje proti otokům, proti zánětu a zlepšuje poměry cirkulace v malých krevních i lymfatických cévách.

Posttrombotický syndrom

Zvláštní kapitolu pak představuje tzv. posttrombotický syndrom. Ten vzniká na poněkud jiném podkladě; je následkem tzv. hluboké žilní trombózy, která se může vyvinout i u osob bez křečových žil. Nejznámějším příkladem hluboké žilní trombózy je tzv. cestovatelská trombóza, kterou jsou ohroženi zejména lidé dlouhou dobu setrvávající vsedě při cestování na velké vzdálenosti např. letadlem či autobusem. Dlouhé sezení v neměnné poloze, často spojené s nedostatečným příjmem tekutin, omezuje průtok krve žilami uloženými hluboko v lýtku mezi svaly. Tato krev se pak sráží a mohou tak vznikat rozsáhlé krevní sraženiny (tromby), které nejenže mohou zastavit průtok krve hlubokým žilním systémem, ale mohou po odtržení od žilní stěny i cestovat žilním řečištěm až do plic a způsobit tzv. plicní embolii. Rozsáhlá plicní embolie může člověka i ohrozit na životě. Nicméně stav po prodělané žilní trombóze může zanechat následky i na postižené končetině ve formě přetrvávajících otoků a bolestí končetin, například po větší námaze, které mohou omezovat výkonnost takto postiženého člověka. Soubor těchto příznaků se nazývá posttrombotický (potrombotický) syndrom. I zde pomáhá Wobenzym svými účinky podobně, jako je tomu u křečových žil.

Více v článku zánět žil

Zdroje:

 

Lék Wobenzym opět získal prestižní ocenění Superbrands

Nezávislá odborná komise udělila léku Wobenzym titul Superbrands pro roky 2017, 2018, 2019 a nově i pro rok 2021. Nejlepší z nejlepších značek dostávají toto prestižní ocenění ve více než 90 zemích světa na základě sjednocených kritérií a metod. Titul Superbrands je znakem speciálního postavení značky v příslušné zemi. Do programu Superbrands se jednotlivé značky nemohou přihlásit, ale jsou vybrány na základě spotřebitelského průzkumu společnosti GfK Czech Republic podle známosti a obliby.

Lék Wobenzym se tak zařadil mezi nejznámější značky v České republice, díky své kvalitě a účinnosti při léčbě řady onemocnění, ale také oblibě u zákazníků. Za to chceme všem, kteří Wobenzym užívali anebo užívají a jsou s ním spokojeni, poděkovat.

Pojistěte si bezstarostnou hru

Chce to hlavně pohodu a zdraví

Golf patří bezesporu k těm nejkrásnějším sportům, které můžeme hrát až do zralého věku. Ale i při něm se může přihodit úraz. Intenzivní stres, který po většinu pracovního dne prožívá nemálo nadšených příznivců golfu, navíc oslabuje jejich imunitu, takže na „greenu“ co chvíli chytnou chřipku a kdejaké nachlazení.

Používají to i ti nejlepší, proč ještě ne vy?

Ve vrcholovém sportu se už řadu let osvědčuje především k urychlení hojení po úrazech a při léčbě poruch imunity enzymový lék Wobenzym. Velmi dobré zkušenosti s ním mají fotbalisté, atleti, lyžaři, hokejisté, boxeři, cyklisté a mnozí další. Také tisíce rekreačních sportovců mohou z vlastní zkušenosti potvrdit, že jim Wobenzym pomohl urychlit hojení po úrazu a návrat do zaměstnání a že díky tomuto léku mohli začít dříve znovu sportovat.

lék Wobenzym

Wobenzym 300 – ideální balení na cesty a sport

Lék Wobenzym přináší optimální účinek při nasazení bezprostředně po vzniku potíží. Proto na vaše přání uvádíme novou velikost balení – Wobenzym 300.

  • Wobenzym 300 můžete mít vždy při sobě.
  • Ideální velikost balení pro cestování a aktivní životní styl
  • Vhodná součást lékárničky na dovolenou a při sportovních aktivitách

 

Pomáháme potřebným

Podporujeme Domov sv. Karla Boromejského v Praze - Řepích
zařízení, které poskytuje laskavou a odbornou péči seniorům
LDN – odlehčovací sociální pobyty – denní stacionář

Domov sv. Karla Boromejského hledá do týmu

 zdravotní sestru a sanitářku/sanitáře
(směnný provoz, možnost ubytovny pro ženy)

Finanční ohodnocení je srovnatelné s tarify ve státním sektoru.
Pracujeme v pěkném prostředí a hezkých vzájemných vztazích, je dostatek pomocných sil
v přímé péči, pacienti i příbuzní jsou spokojení.

Podívejte se na www.domovrepy.cz,
napište na mail konsolata@domovrepy.cz
a přijďte se podívat.

Novinka! Wobenzym 300 – ideální balení na cesty a sport

Lék Wobenzym přináší optimální účinek při nasazení bezprostředně po vzniku potíží. Proto na vaše přání uvádíme novou velikost balení – Wobenzym 300.

  • Wobenzym 300 můžete mít vždy při sobě.
  • Ideální velikost balení pro cestování a aktivní životní styl
  • Vhodná součást lékárničky na dovolenou a při sportovních aktivitách
Porovnání velikosti balení Wobenzym 300 a Wobenzym 800

Porovnání velikosti balení Wobenzym 300 a Wobenzym 800

Zánět dásní

Zánět dásní

Zánět dásní neboli gingivitida je nejběžnější onemocnění dutiny ústní. Trpí jim až 90 % dospělých. Ze zánětu dásní se může vyvinout chronické onemocnění, které postihuje závěsný aparát zubu, dáseň i kost zvané parodontóza (laicky paradentóza). Celý článek

Operace žlučníku

Odstranění žlučníku neboli cholecystektomie se řadí k nejběžněji prováděným chirurgickým výkonům. Operace žlučníku se provádí při výskytu kamenů, zánětu, nádoru nebo žlučového písku.

Při onemocnění žlučníku a žlučových cest je vhodné dodržovat žlučníkovou dietu!

Kde se žlučník nachází? Jaké jsou příznaky onemocnění? Jak probíhá operace? Na tyto otázky najdete odpovědi v následujících odstavcích. Dieta při onemocnění žlučníku a žlučových cest.
Celý článek

Žlučníková dieta – nevhodné potraviny

Žlučníkovou dietu by měli dodržovat všichni, kteří mají jakékoliv problémy se žlučníkem.

Jestliže vám byl žlučník odstraněn, měli byste dodržovat žlučníkovou dietu nejméně jeden měsíc po operaci. Stává se, že po operaci jisté potíže přetrvávají, v takové situaci je nejvhodnější dodržovat žlučníkovou dietu dlouhodobě a samozřejmě vše konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Nevhodné potraviny při onemocnění žlučníku a žlučových cest:

  • Masa: nejíst tučná masa (husa, kachna, bůček atd.), vnitřnosti.
  • Uzeniny: nejíst uzené maso, slaninu,trvanlivé salámy, tučné měkké salámy, paštiky, jitrnice, tlačenku, jelítka, olejovky.
  • Mléčné výrobky: nejíst tučné sýry, zrající sýry, hermelín, smetanové jogurty, niva.
  • Ovoce: nejíst maliny, rybíz, hrušky, višně, ořechy, kokos.
  • Zelenina: nejíst zelí hlávkové i kysané, kapustu, papriky, cibuli, česnek, houby, ředkvičky, kukuřice, okurky salátové i kyselé, sterilované saláty, kedlubny.
  • Příkrmy: nejíst čerstvé kynuté pečivo, kynuté knedlíky, smažené brambory.
  • Polévky: nejíst tučné vývary, česnečku, ovarovou polévku, jaternicovou polévku, gulášovou s česnekem a kořením, dršťkovou.
  • Luštěniny: Nejíst žádné, jsou nevhodné všeho druhu.
  • Omáčky: nejíst omáčky se smetanou, kořenité, okurkovou, houbovou.
  • Moučníky: nejíst čerstvé kynuté moučníky, těžké tučné moučníky s ořechy, krémem, šlehačkou, makové zákusky, smažené koblihy, čokoládu.
  • Nápoje: nepít alkoholické nápoje všeho druhu, zrnkovou kávu, limonády s velkým obsahem uhličitanu, tonik.
  • Koření: nepoužívat pepř, papriku, sladkou i pálivou, kari, chilli, nové koření, zázvor, hořčici, maggy, skořici.
  • Tuky:  nepoužívat sádlo, slaninu, šlehačku, smetanu, tučné potraviny.
  • Pečivo: nejíst celozrnné pečivo se semínky, z tmavé a grahamové mouky.

Nevhodné je smažení pokrmů, zahušťování jíškou, příprava pokrmů na cibulovém základě.

 Seznam vhodných, povolených potravin při onemocnění žlučníku a žlučových cest!

 

 

Příznaky onemocnění žlučníku

Příznaky onemocnění žlučníku:

  • bolesti břicha – záchvatovité bolesti břicha
  • bolest v pravém podžebří – záchvatovité bolesti břicha, bolest břicha se postupně stupňuje, přemísťuje se do pravého podžebří, často vystřeluje i do úhlu pravé lopatky
  • nadýmání
  • plynatost a říhání – v některých případech se objevuje i plynatost, říhání
  • nevolnost – může se objevit i nevolnost, zvracení
  • zvýšená teplota – při zánětech žlučníku se často objevuje teplota nebo zimnice
  • zvětšený žlučník – někdy je možné pohmatem nalézt zvětšený žlučník

Žlučníková dieta – vhodné potraviny

Žlučníkovou dietu by měli dodržovat všichni, kteří mají jakékoliv problémy se žlučníkem.

Jestliže vám byl žlučník odstraněn, měli byste dodržovat žlučníkovou dietu nejméně jeden měsíc po operaci. Stává se, že po operaci jisté potíže přetrvávají, v takové situaci je nejvhodnější dodržovat žlučníkovou dietu dlouhodobě a samozřejmě vše konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Vhodné, povolené potraviny při onemocnění žlučníku a žlučových cest: Celý článek